Redukcja hałasu drogowego
Stale rozwijająca infrastruktura to także coraz większa ilość dróg, które muszą być przystosowane do rosnącej ilości aut, a co za tym idzie-zwiększenia ilości użytkowników dróg. Drogi szybkiego ruchu coraz częściej budowane są w okolicach zamieszkałych. Aby zapewnić mieszkańcom względny komfort i ograniczyć negatywne dla zdrowia skutki przebywania w miejscu generującym nadmierną ilość decybeli, funkcjnują przepisy dotyczące ochrony środowiska w zakresie hałasu. Profesjonalne firmy oferują usługi akredytowane pomiary hałasu, pozwalające stwierdzić, czy ich poziom w danym miejscu znajduje się na prawidłowym poziomie.
Ekrany akustyczne
Nie sposób jest wybudować drogę o odpowiednim poziomie generowanego hałasu, dlatego stosowane są różnego rodzaju metody mające na celu ograniczenie jego przedostawania się do obszarów zamieszkałych czy chronionych (takich jak na przykład rezerwaty przyrody czy siedliska ptaków). Najczęściej stosowane są powszechnie znane ekrany akustyczne. Ich zaletą jest możliwość szybkiego utworzenia, relatywnie niski koszt oraz niewielki teren, jaki zajmują. Wymagają jednak prawidłowego projektu, ponieważ źle ustawione nie będą w pełni skuteczne. Czasem, jeśli zabudowan to pozwala, jako ekrany stosuje się budynki takie jak magazyny czy garaże.
Metody naturalne
Skuteczniejszą, choć nie zawsze możliwą do wykorzystania metodą, są wały ziemne. Umieszczone w odpowiednich miejscach redukują hałas lepiej niż ekrany. Ponad to mogą być z łatwością wykonane z materiału naturalnego dostępnego na miejscu budowy. Naturalny wygląd wpływa także na walory estetyczne. Zajmują jednak większą powierzchnię, a ich utworzenia nie zawsze jest możliwe ze względu na układ terenu.
Jeśli istnieje taka możliwość lub poziom hałasu jest bardzo wysoki, stosuje się rozwiązania łączone. Odpowiednio usytuowane wały i nasypy w połączeniu z ekranami akustycznymi charakteryzują się wysoką skutecznością, są jednak przy tym najbradziej czasochłonnych i kosztownym rozwiązaniem.